Genel Kültür

Time Dergisine Kapak Olmuş 10 Türk

Haftalık haber dergisi olan Time, dünyanın en saygın haber ve politika dergilerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu derginin kapağında yer bulan 10 Türk'e hep beraber bakalım.

ATATÜRK'ün 1910 Yılında Fransa 'da Çekilmiş Pek bilinmeyen Fotoğrafları

Daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış Atatürk 'ün 1910 yılında Fransa 'da çekilmiş Fotoğrafları

Ünlü Yazarların Roman Taslakları

Roman nasıl yazılır hiç düşündünüz mü? İşte bir çok ünlü yazarın romana başlamadan önce yaptığı hazırlıklar. Öyle kelimelere dökmek kolay değil duyguları.

Yaptığı Yenilikler ile Gelecekten Geldiği Hissi Uyandıran 7 Restoran

Yapmış oldukları yenilikler sayesinde gelecekten gelmiş gibi görünen 7 restoranı sizin için galerimizde bir araya topladık.

Wasteland: The Mad Max (Kıyamet Festivali)

ABD’nin California eyaletinde gerçekleşen çılgın festival Wasteland: The Mad Max (Kıyamet Festivali) renkli görüntülere sahne oldu. Çılgın festival yedi yıllık tarihi içerisindeki en kalabalık katılımcı sayısı bu yıl gerçekleşti. 2.500 kişi medeniyetin bittiği yerde, ölü bir gezegende yaşam mücadelesi verdi. Sizde böyle bir festivale katılmak ister miydiniz?

Tarihi İran Camilerinin İhtişamına Tanıklık Et

Yetenekli sanatçı Fatameh Hosein Aghaei, tarihi İran Camiilerinin iç mimarisinin etkileyici fotoğraflarını çekti. Bu göz kamaştırıcı sanateserlerinin fotoğraflarıyla, geneleksek İran Mimarisinin etkileyici detay ve tekniklerini gösterdi.

Dünyadanın Farklı Ülkelerinde İnsanların Yatak Odaları Nasıl?

Her ülkenin kültürü farklı olduğundan, her ülkenin insanının yatak odası tasarımı farklı. Biz de sizin için 13 farklı ülkeden 13 kişinin yatak odalarının nasıl göründüğünü belgeleyen resimleri galerimizde derledik.

Mühendisler, Buraya Toplanın! Bu 35 İnanılmaz Altyapı Çalışmasına Bayılacaksınız

Bazı fotoğraflara bakmak öylesine güzeldir ki kendinizi gözleriniz ekrana yapışmış bir halde dakikalarca bir fotoğrafa bakarken bulabilirsiniz. İnsanların altyapı harikalarının fotoğraflarını sergiledikleri bu subredditi ilk gördüğümüzde bize de tam olarak bu oldu. Bu fotoğrafların güzelliğini takdir edebilmek için mühendis olmanıza gerek yok (her ne kadar yazının başlığında öyle demiş olsak da); bu fotoğraflar estetiğe olan genel düşkünlüğümüz sayesinde bizi birbirimize bağlıyorlar. İnternet bekçileri bu internet grubunun ismini sansürlüyor olsalar da, bizim güzel ve artistik fotoğraflara olan sevgimizi sansürleyemezler. Sizin için ‘altyapı’ subredditinde bulunan en iyi fotoğraflardan bazılarını ellerimizle seçtik. Bu grubun yaklaşık 225k takipçisi bulunuyor. Yalnızca yazının aşağısına inin ve sizin için hazırladığımız koleksiyona bir göz atın. Fakat, antropolog Margaret Mead’e göre bir kültürdeki ilk uygarlık emareleri balık oltaları ya da kilden çömlekler gibi insan eliyle yapılan şeylerdense o topluluktaki insanların birbirlerine nasıl davrandıkları ile ilgili. 

Bu 17 Yaşındaki Dahi Çocuk NASA’daki Stajyerliğinin Üçüncü Gününde Yeni Bir Gezegen Keşfetmeyi Başardı

New York’lu Wolf Cukier ismindeki bu 17 yaşındaki lise öğrencisi 2019 yazında stajına başlamak için NASA’nın Greenbelt’teki Goddard Uzay Uçuşu Merkezi’ne katıldı. Buradaki işi NASA’nın Transit Geçen Ötegezegen Araştırma Uydusu’nun (Transiting Exoplanet survey Satellite- TESS olarak da biliniyor) çektiği görüntülere dayanarak yıldız parlaklıklarındaki varyasyonları incelemekti. Ancak işinin üçüncü gününde genç çocuk bizim gezegenimizde 1.300 ışık yılı uzaklığında bir sistemdeki yeni bir gezegeni keşfetmeyi başardı.