Sanat

Ters Grafiti: Temiz, Çevreci Ve Doğa Dostu Bir Sokak Sanatı

Kaldırımları temizlemek ne zaman suç olur? Görünüşe göre, bunu sanat yaratmak için yaptığınızda suç oluyor. Tüm Dünya'nın etrafındaki birkaç sanatçı, Ters Grafiti olarak bilinen yenilikçi bir yöntem ile kendilerini ifade etmeyi seçiyorlar. Araçların arka camına yazılan, 'Beni Yıka' mesajlarından esinlenilerek ortaya çıkan bu fikir; duman ya da isle kaplanmış yüzeyler bulup; sert fırçalar, kazıyıcı spatulalar ve basınçlı su püskürtme aletlerinin yardımı ile bu yüzeylere resimler, etiketler ve hatta reklam sloganları yazmak şeklinde ortaya çıkmıştır. İngiltere'nin Paul Curtis'i (daha çok 'Moose' ismiyle tanınmaktadır), bu tekniğin öncülerinden birisidir. Leeds ve Londra şehirlerinin etrafında grafiti yapan Paul Curtis, 'temizlik' hissini daha yenilikçi bir yöntem ile aktarmak isteyen, bir firma olan Smirnoff gibi birçok marka tarafından tutulmuştur. Daha çevreci bir eğilime sahip olan Brezilya'lı Alexandre Orion ise, Sao Paulo'nun ulaşım tünellerinden birisini, geç yaz mevsiminde çarpıcı bir duvar resmine dönüştürmüştür. Bu duvar resmi, araç sürücülerine şiddetli bir şekilde, neden oldukları emisyonun gezegenimiz üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu hatırlatmak için, bir seri kafatası şeklinden oluşuyor.

Thomas Scott Kuebler'in Doğal Ölçüsündeki Karakterleri

İnsan boyutunda heykelleri bu kadar detaylı bir şekilde yapabilen ve heykel oldukları ayırt edilemeyecek kadar incelikle çalışan çok az heykeltıraş bulunuyor. Bunlar öyle heykeller ve modeller ki, en incesine kadar yaptığınız inceleme sonucu bile hareket etmelerini bekliyorsunuz. Bu resimlerde Thomas Scott'ın filmlerde de kullanılan efsanevi model ve heykellerini göreceksiniz.

Ünlü Film Karakterlerinin Metal Modelleri

E.T ve Alien gibi ünlü film karakterlerinin metalden yapılmış ve pek de küçük olmayan modellerinin resimlerine bir göz atın. Özellikle Alien'ı çok beğendim.

Üzerinde Yürüyebileceğiniz Sanat Eserleri

Çoktan dökülüp, kurutulmuş bir çimento ile yapabileceğiniz pek bir şey yoktur... Çimento sağlam ve ucuz bir malzemedir ve bundan başka pek özelliği yoktur. Transparent House stüdyosu, çimentoya yeni bir yaklaşım getiriyor. Artık düz, hiçbir özelliği bulunmayan çimento zemin yerine, üstünde güzel desenler bulunan zeminler yapılıyor. 'Çimento sanatı' bir odayı istediğiniz her türlü desenle güzelleştirmenin yollarından birisi.

Yaratıcı Sokak Sanatı (Street Art)

Sokak Sanatı (Street Art) kesinlikle yaratıcılığın sınırlarını zorlayan ve şaşırtıcı bir sanat... Sadece yaratıcı olmayan bu sanat ayrıca keskin bir zekanında ürünü. Sokakların en uygun köşelerine büyük bir ustalıkla çizilen grafitiler ciddi anlamda profesyonellik gerektiriyor. Sokak Sanatçılar gerçekten oldukça zeki sanatçılardan.

Yaşayan Heykeller

Sokakta yürüyorken 20 kişinin birdenbire yanınızdan koşarak geçip iki bina arasındaki boşluğa sıkışarak yığıldığını görseydiniz ne tepki verirdiniz? Willie Dorner'in geçici yaşayan heykellerini yaratmasını tetikleyen şey de işte insanların verdiği bu tepkiler. Viyena kökenli Compagnie Willie Dorner, 1999 yılında kuruldu. Eğlendirmekten çok insanların bakış açılarını değiştirmek isteyen Dorner izleyicilere farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Tüm dünyayı dolaşan Dorner her gittiği şehirde "yaşayan heykelleri" yerel halktan oluşturuyor. Güçlü, esnek ve zayıf dansçılar bulup onları dar alanlara sıkıştırıyor. İşte "bu geçici eserler" karşınızda...

Yerçekimine Karşı Koyan Kadınlar

Reklamcılık sektörü sınır tanımıyor. Uçan kadın fotoğraflarından oluşan muhteşem fotoğraflar.

Yüzen Eko-Sanat

Massahusetts Çağdaş Sanatlar müzesinde, büyük çılgın projeler konusunda derin bir tecrübeye sahip küçük bir grup sanatçı tarafından biraraya getirilmiş eğlenceli bir sergi yürütülmekte. Miss Rockaway Armada adlı bu çılgın proje, Mississippi Nehri'nde iki yaz boyunca dolaşmış bir salın, geri dönüştürülerek toplanmasıyla yapılmış. Bu projenin esas unsuru sürdürülebilir ve çevreci olması. Miss Rockaway Armada'nın özgün yaratıcı üyeleri oyuncular, görsel sanatçılar, organizatörler ve bisiklet sirki Cyclecide ve Yüzen Nötrino adlı deneyimli hurda-gemi yapıcıları gibi organizasyonlardan gelen seyahat bağımlılarından oluşuyor. Mississipi Nehri'nde yüzen bu sal, yeniden değerlendirilmiş, çöpten alınmış ve bağışlanmış tahta ve köpükten yapılarak alternatif bir çevre-dostu taşıma ve yaşam tarzı olarak gösteriliyor.

Çocukluğumuzun Ressam Bob Amcası Gerçek Mesleği ile Şaşırtıyor!

TRT'de yayınlanan resim programında gülümseyen güneşler, mutlu ağaçlar çizip çocukluğumuzu güzelleştiren ressam Bob Ross'un gerçek mesleği duyanları çok şaşırtıyor. İşte ayrıntılar:

6 Saat Hiç Kıpırdamadan Duran Kadına Yapılanlar ve İnsanlığın Çirkin Yüzü

İnsanın yeri geldiğinde bir hayvandan daha vahşi olabileceğinin kanıtı olan ve başrolünde performans sanatçısı Marina Abramovic'in olduğu 1979 yılında yapılmış olan çok etkileyici ve dehşet verici gösterinin ayrıntılarını sizin için galerimizde paylaşıyoruz.

Yara İzlerini Yaptırdıkları Farklı Dövmelerle Sanat Eserine Çeviren 20 Kişi

Çeşitli nedenler sebebiyle oluşan yara izlerini birbirinden değişik ve güzel dövmelerle kapatan kişilerin şaşırtan fotoğraflarını sizin için galerimizde derledik.

Çektiği Sıradan Fotoğrafları Olağanüstü Hallere Dönüştüren Yetenekli Fotoğrafçı

Amatör fotoğrafçı Peter Wihlborg, çekmiş olduğu fotoğrafları izleyenleri eğlendiren bir hayli keyifli ve güzel hallere dokuyor. İşte fotoğrafçının etkileyici çalışmaları.

Gerçek Kişilerden Esinlenilmiş 15 İkonik Çizgi Film Karakteri

Severek izlediğimiz ünlü çizgi film karakter aslında gerçek insanlardan esinlenilmiş olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız. İşte o insanlardan esinlenerek oluşturulmuş 15 ikonik çizgi film karakteri...

Miyop İnsanların Dünyayı Nasıl Gördüğünü Anlatan Tablolar

Miyop insanların dünyayı nasıl gördüğünü herkese anlatmak isteyen Philip Barlow'un oldukça etkileyici yağlı boya tablolarını sizin için galerimizde paylaşıyoruz.