Ayak Masajının Sağlığa 10 Faydasını Öğrendiğinizde Her Gün Ayak Masajı Yaptıracaksınız!

Ayak masajının sağlığa ne denli yararlı olduğunu çoğumuz biliyoruz. Peki düzenli ayak masajı yaptığınızda ne gibi faydalar ve değişiklikler görürsünüz? İşte masaj anlatımları ile beraber ayak masajının faydaları!

1. Daha İyi Uyku Uyursunuz

1. Daha İyi Uyku Uyursunuz

Dinlendiren bir uyku için ayak masajı çok yararlıdır. Uykuyu iyileştirmek için ayakların üzerindeki belirli akupunktur noktalarına masaj yapmak gerekir. Ayaklarınızı kucağınıza doğru çekip dik oturun. Ayak başparmağınızın çevresinde baş parmağınızı kullanıp basınç uygulayın. Her bir ayak için en az 1 dakika süresince bu işlemi yapın. Sonra sıcak hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da hardal yağı ile 10 dakika süresince ayaklarınızın altına masaj yapın.


2. Kan Dolaşımını Artırır

2. Kan Dolaşımını Artırır

Her gün 10 dakika kadar ayak masajı yapıp kan dolaşımını artırmak mümkün. Ayak masajında lenfatik sistemini uyarmakta varisi önlemeye yardımcı olur. Avucunuzun içine istediğini bir masaj yağından koyun ve 2-3 dakika boyunca ayaklarınızı ovun. Sonra yavaşça ayak parmaklarınıza ve ayak bileğinize doğru inip masajı sürdürün. Son olarak alt bacak bölümüne de nazik olarak masaj yapın. Öteki ayağınıza da aynı işlemi yapın.


3. Sakinleşmenize Yardımcı Olur

3. Sakinleşmenize Yardımcı Olur

Ayak masajı tıkanıklıkları, stres ve yorgunluk belirtilerini azaltıp ihtiyacınız olan enerjiyi size geri verir. Uykudan önce 5 veya 10 dakika kadar ayak masajı yapıp rahatlayabilirsiniz. Ayak masajı için sıcak yağ kullanın. Sıcak yağ kolayca cildin derinliklerine nüfuz eder.


4. Depresyonu Azaltır

4. Depresyonu Azaltır

Ayaklardaki belirli noktalara masaj yapmak depresyon belirtilerini hafifletmeye yardım eder. Mesela; ayak başparmağının merkez noktası ve ayak topuğundaki merkez nokta ruh sağlığı ile alakalıdır. Günde 2-3 defa bu noktalara 1-2 dakika masaj yapmak depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.


5. Ağrıları Hafifletir

5. Ağrıları Hafifletir

Refleksoloji baş ağrısı, migren, boyun ağrısı, alt ve üst sırt ağrısı gibi pek çok ağrı için de yararlıdır. Şayet boyun ağrınız varsa 5 dakika süresince ayak eklemlerine masaj yaptığınızda kısa sürede ağrı yok olacaktır. Ayak bileği şişliğini, baş ağrısı ve migreni azaltmak için ayak bileğine masaj yapın. Üst sırt bölgesindeki ağrılar için ayak kemerine masaj yapın. Baş parmağınızı kullanıp ayağın kenarına ufak dairesel hareketlerle masaj uygulayın. Bunun yanında ayak tabanına ve üstlere de masaj yapabilirsiniz.


6. Ayakları Sağlıklı Yapar

6. Ayakları Sağlıklı Yapar

Günlük 5 dakikalık kısa bir ayak masajı ayak bileklerini güçlü ve esnek bir hale getirir ve ayak yaralanmalarını engeller. Ayaklardaki ağrı ve enflamasyonu gidermek için sıcak zeytin yağı veya Hindistan cevizi yağı ile ayak masajı çok rahatlatır. Ayak masajı topuk dikeni için de harika bir tedavi yöntemidir.


7. Ödemi Azaltır

7. Ödemi Azaltır

Gebelik esnasında düzenli olarak ayak masajı ödem etkilerini ve ayakta sıvı tutulması sebebiyle olan şişlikleri azaltmaya yardımcı olur. Hamilelik esnasında kendi ayaklarınıza kendiniz masaj yapmayın. Bu süre zarfında mümkünse bir arkadaşınızdan veya profesyonel bir kişiden yardım alın. En iyisi ise tabi uzman bir refleksoloji ile işinizi halletmektir.


8. PMS ve Menopoz Belirtilerini Azaltır

8. PMS ve Menopoz Belirtilerini Azaltır

Pek çok kadın adet öncesi sendrom (PMS) esnasında stres, uykusuzluk, şişkinlik, yorgunluk, baş ağrısı ve ruh halinde farklı durgunluklar yaşar. Bu durum günlük ayak masajı ile tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra sıcak basmaları ve depresyon gibi menopoz semptomları bile düzenli ayak masajı ile etkili bir biçimde tedavi edilebilir. Düzenli şekilde ayak masajı uyku bozuklukları, sıcak basması ve duygusal durumlar için çok fayda sağlar.


9. Huzursuz Bacak Sendromu

9. Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu yüzünden olan zonklama ve bacakları hareket ettirmede zorluk çekme gibi durumlar ayak masajı ile yok edilebilir. Kan dolaşımını yükseltmek, sinirleri dinlendirmek ve geceleri kaliteli bir uyku için sıcak Hindistan cevizi yağı ile bacaklarınıza masaj yapın.


10. Tansiyonu Düşürür

10. Tansiyonu Düşürür

Yüksek kan basıncı hipertansiyon (HBP) olarak bilinmekte olan rahatsızlık ayak masajı ile yok edilebilir. Yapılan çalışmalar sonucu ayak masajının kan basıncı ve trigliserid düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu ortaya konulmuştur. Birkaç saniye boyunca derin nefes alıp bu refleks noktasına baş parmağınızla basın. Sonra başparmağınızı bırakın ve nefes alın. 1 dakika yani 30 saniye basın başparmağınızı saat yönünde döndürüp derin nefes alın. Sonrasında rahat bırakın. Bu işlemi öteki ayağınız için de yapın. Birkaç hafta süresince haftada iki defa bu yöntemi uygulayın.