İlk Kez Duyacağınız, Ülkemizin En Esrarengiz 5 Sırrı

Daha önce hiç duymadığınızı tahmin ettiğimiz, Türkiye'deki en efsane ve esrarengiz sırları sizin için galerimizde paylaşıyoruz. İşte o esrarengiz sırlar.

1. Havaya yükselen tabut

1. Havaya yükselen tabut

İstanbul Beyazıt’ta Katip Sinan Camii. Alameti Fahrikası kubbesinin kenar kısmında duran sanduka. Niçin orada duruyor peki? Rivayete göre caminin ismi hayırsever katip Sinan ölümünden sonra caminin sağındaki mezara yerleştirildi.


Ertesi gün camiye gelenler tabutun kubbenin kenarına gelmiş olduğunu korku içinde fark etti. Bu olay 3 gece aynı şekilde tekrarlanınca bugün olan sanduka hazırlanmıştır.


2. Dünyanın bütün sırları Şanlıurfa’da

2. Dünyanın bütün sırları Şanlıurfa’da

Arkeologların en önemli keşiflerinden olan ‘Göbekli Tepe’, sınırları tam olarak ortaya döküldüğü zaman dünya tarihinin belki de baştan yazılmasına neden olacak bir yer. 12 bin yıl önce bu çapta bir dini organizasyon nasıl var olabildi?


O dönemde yaşayanlar ıssızlığın ortasına, çevresinde yerleşim alanı bulunmayan bir mekana niçin bir tapınak yaptılar? Bundan 12 bin yıl önce tarım yapılıyor muydu? Şimdiye dek bilinen her şey Şanlıurfa ile değişebilir.


3. Donuk taşı kim neden yaptı ?

3. Donuk taşı kim neden yaptı ?

Tarsus çayının doğusu kısmında yer alan donuk taş, iç ve dış hatlarıyla tam olarak bir dikdörtgen. Kalınca duvarlarının uzunluğu 115 metreyi buluyor. Donuk taşın Asur kralı Asur Banipal’in mezarı olduğu sanılıyor, Jüpiter tapınağı olarak adlandıranlar da var.


Dışarıyla herhangi bir bağlantısı bulunmuyor, ana yerin ortasında bir delik bulunuyor, bu delik mağara gibi bir yere açılıyor. Bazı insanlar yaklaşık 40 sene önce oraya giren bir çiftin bir daha çıkamadığı söylemiştir.


4. Anadolu’nun ilk roketleri neden Kırşehir'de?

4. Anadolu’nun ilk roketleri neden Kırşehir'de?

1272 yılında dönemin önemli isimlerinden Nureddin Cacabey tarafından yaptırılan Cacabey Medresesinde matematik ve astronomi eğitimi verilmekteydi. Yapıdaki güneş sistemi sembolleri, aydınlık feneri ve gözlem kulesi oldukça dikkat çekici detaylar arasında yer alıyor.


Ancak onu eşsiz kılan yanı batı, kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerinde bulunan ve roketleri temsil eden sütunlar. Bunun gibi yapılar Anadolu'da başka bir yerde bulunmuyor.


5. Büyükada’nın sırrı

5. Büyükada’nın sırrı

Büyükada'nın en tepesinde ıssız bir ev. Ada halkı orayı bir Alman generalin evi olarak biliyor. Şimdi boş duruyor ve içinde de oturan yok. Evin yakınında bulunan tepeye yürüdükten sonra garip bir bahçe kapısıyla beraber harabe görünümlü bir kulübe çıkıyor karşınıza. Osmanlı zamanında Alman generalin yaşadığı evin şimdi metruk halde olmasının nedeni de, adalıların o civarda duydukları ürkütücü ve kimi zaman yabancı dillerde çıkardığı seslerdir.