Prison Break denizin ortasında gerçek oldu İmkansız denilen hapishaneden kaçtılar

New York'ta bulunan The Vernon C. Bain Center hapishanesi sabit bir bina üzerine değil bir gemiye kurulmuş. 800 mahkum kapasiteli hapishaneden kaçmak imkansız gibi görünse de yıllar içinde 4 mahkum kaçmayı başarmış.

800 mahkum kapasiteli bu cezaevi bir gemi. Yapımından sonra New York'a getirilen gemi yüksek korunaklı bir ıslahevi olarak tasarlandı. 161 milyon dolara mal olan gemi 1992 yılında inşa edildi.
Hapishanelerdeki aşırı kalabalıklığa çare olsun diye inşa edilen gemi cezaevi çalışanları ve mahkumları tarafından 'tekne' olarak adlandırılıyor.


16 koğuş ve 100 hücre bulunan gemide maksimum güvenlik önlemleri alınmış durumda.Uzmanlar mahkumların bu hapishaneden kaçmasının zor olduğunu söylese de 1993 yılında 38 yaşındaki bir mahkum açık alandaki buzu temizlerken kaçmayı başarmış.
2004 yılında bir mahkum kaçmayı başarsa da 1 ay sonra yakalanmış. 2013 yılında hırsızlık suçundan cezaevinde olan bir mahkum ise yüksek korunaklı bu hapishaneden firar etmiş.


Geminin içerisinde basketbol sahası spor salonu ve açıkhava dinlenme alanları bulunuyor. Gemide bir de mahkumların kullanımına açık kütüphane mevcut.