Tesadüfen Bulabilirsiniz: 1 Gramı 2 Milyar Dolar Değerinde!

Değeri milyonlarca dolar olan bu taşı tesadüf eseri bulursanız yaşadınız! İşte uzmanından milyonlarca dolar değerindeki gök taşını ayırt etmenin yolları.

Gök taşı ile tanışma dönemi:

Gök taşı ile tanışma dönemi:

Gök taşları ile 7 sene evvelinden üstünde bir takım analizler yapması için kendisine verilen gök taşı parçası ile tanışan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, milyarlarca dolar değerindeki gök taşlarından koleksiyon yaptı.


Yalnızca bir gramı dahi 2 milyar dolar olan gök taşlarını her gün arazide arayarak bulmaya çalışan insanlar olduğunu söyleyen Doç. Dr. Ünsalan, vatandaşların normal taş ile gök taşını ayırmaları adına önemli uyarılar yaptı.


1 Gramı Bile 2 Milyar Dolar Ediyor!

1 Gramı Bile 2 Milyar Dolar Ediyor!

Koleksiyonunda ABD'den Arjantin'e, Çin'den Fas'a, Antarktika'dan Avusturalya'ya, Türkiye'deki birkaç bölge ile beraber farklı coğrafyalara düşmüş olan gök taşlarına ait parçalar olduğunu söyleyen Ünsalan, "2 milyar dolarlık göktaşı var. Bunlar bize çok uzaklardan gelen misafirler, yaklaşık 300 milyon kilometreler mertebesinde uzaklıktan geliyor. Dolayısıyla ne kadar uzak olduğunu hayal edin. Bu yüzden hiçbir fiyat biçemeyiz. İlle de biçeceksek bilimsel açıdan sadece bir tanesinin bir gramı 2 milyar dolar eder" dedi.


"Taşı direkt olarak analize göndermeyin"

2015 yılında Bingöl Sarıçiçek'e düşen gök taşından sonra pek çok kişinin maddi anlamda kazanımlar elde etmesinin dikkat çektiğini söyleyen Doç. Dr. Ozan Ünsalan, "Bu olaydan sonra bu konuya ilgi oldukça arttı. Neredeyse günde onlarca mesaj, mail almaya başladım. 'Araziye çıkayım gök taşı bulayım' demek bir yöntem olmakla beraber, tabi ki bulabilirsiniz ama ömrünüz boyunca yüzde 1'den düşük bir ihtimalle bulabilirsiniz. Bu bilinen bir gerçek. Vatandaşlarımız şu yanlışı yapıyor; araziye çıkıp 'gök taşı var mı yok mu' diye araştırmaya başlıyorlar. Özelikle yaz aylarında bu durum artıyor. Diyelim ki bir örnek taş buldular ve bunu hemen ücret karşılığında analize gönderiyorlar. Ama önce bir mail atmalarını öneriyorum. Baktığımızda bir bulgu görüyorsak analize gönderebiliriz ama hemen 'göktaşı mı değil mi' diye analize göndermeyin. Biz de yapılan en büyük yanlışlardan biri bu, o yüzden özellikle söylüyorum" diye konuştu.


Gök taşı olması için gereken 3 önemli özellik var:

Gök taşı olması için gereken 3 önemli özellik var:

Doç. Dr. Ozan Ünsalan, "Bulunan bir gök taşının öncelikle bir gözle ayırt edilmesi gerekiyor. Bu da uzun yıllar çalışmayı gerektiriyor. Her jeoloji ile ilgili alanda veya fizik alanında ihtisaslaşmış kişinin bile bunu görmesi çok zor. Üç özelliğe dikkat edebilirler; birincisi dışı yanık kabuk, ikincisi parmak izi şekilli girintiler ve üçüncüsü de iç kısmı ile dış kısmının birbirinden farklılık göstermesi gerekiyor" dedi.