12 yaşındaki çocuğun elinden çıkan ürkütücü heykeller

Callum Donovan Grujicich, Ontario, Kanada’da yaşayan 12 yaşında bir çocuk. Bir şeyler yaratmaya henüz iki yaşındayken başlamış. Erkenden başlayan bu yaratma tutkusu, bugün ona hayli dikkat çekici ve biraz da ürkütücü olarak yorumlanabilecek heykeller yaptırıyor.


Callum Donovan Grujicich, önce kumaştan heykeller yapmaya merak salmış. Zaman geçtikçe yeni şeyler denemek istemiş. “Tuvalet kağıdı, kuru yün, madeni yağ ve yapıştırıcı kullanarak kendi hamurumu yapma denemelerine başladım.” diyor. İşlerinin karakteristiğini oluşturan noktalardan biri, Callum’un sokakta bulduğu ve heykellerinde kullandığı malzemeler: “Ne zaman dışarı çıksam, metal parçaları bulmak için bakınıyorum. Onları bulmak için hep yerlere bakıyorum.”


Buyrun o halde, karar sizin.

Buyrun o halde, karar sizin.


12 yaşında bir çocuğun, neden boyalı ve ifadesiz yüzleri, tel tel saçları, tuhaf kıyafetleri ve maskeleri olan bu ürkütücü figürleri yaratmak istediği ise merak konusu. Fakat belki de bu, çocuk dünyasının yetişkinler tarafından algılanışındaki çarpıklıktan ileri geliyor. Kendi küçüklüğümüzü biraz düşünsek, çocukluğun her zaman öyle güllük gülistanlık ve neşeli olmadığını hatırlarız. Hatta çocukluk, zaman zaman karanlık yanı da ağır basan bir dönemdir. Callum’sa yetişkinlerin işlerine dair duyduğu meraka karşılık şu cevabı veriyor: “İnsanlar sürekli heykellerimin ne anlama geldiğini soruyorlar ama ben anlam hakkında konuşmayı gerçekten istemiyorum. Onlara ben anlatmayayım da insanlar bu heykeller hakkında ne düşündüklerine kendileri karar versinler istiyorum.”