Mültecilerin yarım kalan hikayelerini bavulların içine sığdıran minyatürler

“Bavulunu alıp gitmek” ile başlayan birçok ayrılık hikayesi vardır. Ancak insanların evinden, sevdiği sokaklardan, tüm dostlarından, her şeyiyle yurdundan ayrılmak zorunda oluşu sıradan bir hikaye değildir. 

Çoğunlukla empati kurmakta zorluk çektiğimiz bu durumu, günümüzde tüm yaşamını geride bırakmak zorunda kalan birçok Suriyeli aile yaşıyor. “Unpacked:Refugee Baggage”, bavulunu alıp gitmek zorunda kalan insanların geride bıraktıklarını anlatan çarpıcı bir proje. 


Suriyeli sanatçı Mohamad Hafez ve Iraklı öğrenci arkadaşı Ahmed Badr tarafından gerçekleştirilen proje, insanların mültecilere ve Müslümanlara karşı bakış açılarını değiştirmek istiyor.


Ekibe göre, projenin amaçlarından biri, siyasi yelpazede bulunan insanların ilgisini çekmek.


“Unpacked:Refugee Baggage”, terk edilmiş ev manzaralarını içeren, bir bavul içine sığdırılmış minyatürlerden oluşuyor. 


Toz ve toprağa karışan arabalar, hala masanın üzerinde duran porselen fincanlar, aceleyle toplanan kıyafetlerin izlerini taşıyan kırık dolaplar… 


Bu manzaralar, evlerini terk etmiş 10 mülteci ailenin geride bıraktıklarından ilham alınarak yaratılmış. Ekip, Amerika’da yaşayan mülteci ailelerini çay ve baklavalarla ziyaret etmiş ve hikayelerini kayıt altına almış. 


Bu hikayeleri minyatür bavulların yanında bulunan kulaklıklardan dinleyebiliyorsunuz. Hafez ve Badr, çalışmalarıyla ilgili birçok röportaj veriyor ve daha çok insana ulaşıp mültecilerin hikayelerini daha çok duyurmak istiyor.