Dünyanın En Pahalı 9 Peyniri

Peyniri genellikle karşıt lezzetlerle tüketiyoruz. İçkilerin yanında peyniri sıkça görürken, tatlılarla da görebiliriz. Tiramisu buna en iyi örnektir. Tatlı ve peynir karışımlı lezzeti ağzımızda eşsiz bir tat bırakır. Ya da rakının olmazsa olmazı beyaz peynirdir. Peynirsiz bir rakı sofrası görmek neredeyse imkansızdır.Dükkanlardan aldığımız peynirler oldukça uygun fiyatlı iken, bazı el yapımı veya geleneksel peynirler pahalı olabiliyor. Ama “bir peynir ne kadar pahalı olabilir?” diye soracağınızdan eminim.

Beaufort D’ete 35 Dolar

Beaufort D’ete 35 Dolar

Fransız Alpleri’nde yapılan bu lüks peynir; güzel eridiğinden dolayı, genellikle fondü severler için tercih edilen bir seçimdir. Peynir, şarap ve somon ile mükemmel bir uyuma sahiptir. Kremsi dokusu ve hafif keskin kokusuyla bilinir. Onun popülaritesi ve üretim yöntemi (6-12 ay serin dağ mahzeninde bekletilir) yüzünden, Gruyere tarzı peynirler gibi yüksek fiyatlıdır. Genellikle kilo başına 35 dolara satılıyor.


Gorau Glas 40 Dolar

Gorau Glas 40 Dolar

Bu mavi damarlı peynir, sektöre fırtına gibi girdi. Küçük bir Alman çiftlikte yapılan Gorau Glas, başlangıçta kilogram başına 27 pounddan satılıyordu. Ama şimdi peynir kilo başına yaklaşık 40 dolardan satılıyor. Peynir ilk olarak, Margaret Davies tarafından Anglesey, Galler’de bir çiftlikte yapılmıştır. Margaret Davies peynir yapımı kursuna katılıp peynir yapmayı öğrendikten sonra, şans eseri bu gurme peyniri buluyor.


Ekstra Eski Bitto 150 Dolar

Ekstra Eski Bitto 150 Dolar

Asya’da peynir pazarı, yakın Avrupa ve Amerika’da olduğu kadar güçlüdür. Kilo başına yaklaşık 150 $ değerindeki olan bu İtalyan peyniri, bir Hong Konglu ithalatçı tarafından Çin’de satış umuduyla satın alındı. Satın alınan 20 kg Bitto peynir, 10 yıl yıllandırılmıştı.


Wyke Çiftlikleri Vintage Cheddar Peyniri 190 Dolar

Wyke Çiftlikleri Vintage Cheddar Peyniri 190 Dolar

Bu klasik peynire beyaz mantar ve altın varak eklendiği için fiyatı artmıştır. Bu lüks telli peynirin kilosu 190 dolardır. Dünyaca ünlü Wyke Çiftlikleri’nde yapılan bu peynir, birçok ödül almıştır.


Clawson Stilton Altın Peyniri 450 Dolar

Clawson Stilton Altın Peyniri 450 Dolar

Peyniri bu kadar pahalı yapan şey kendisi değil; gerçek altın likörünün ve yenilebilir altın varağın, peynirin içine eklenmesi gerçeğidir. Peynirin kilo fiyatı 450 dolardır. Long Clawson Mandırası, Noel sezonu için lüks bir meze olarak bu peyniri yaptı. Daha sonra zenginlerin ve ünlü pop yıldızların gözde peyniri haline geldi.


Elk Ev Peyniri 455 Dolar

Elk Ev Peyniri 455 Dolar

Çok az çiftçi tarafından geyik sütünden üretilen peynir, nadirliğinden dolayı yüksek fiyatlıdır. İsveç’in Bjurholm şehrinde Elk Evi’nde Christer ve Ulla Johansson tarafından geyik sütü üretilir. Geyikler, bir yılda sadece 300 kg süt verir ve geyik peyniri için kilo başına 455 dolar ödemek gerekir. Bu eşsiz peynir, İsveç’te Algen Hus restoranda servis edilmektedir.


Caciocavallo Podolico 650 Dolar

Caciocavallo Podolico 650 Dolar

Kilo başına yaklaşık 650 dolar olan İtalyan peyniri, önceden at sütünden yapılıyordu. Peynir, güney İtalya’nın Campania bölgesinde Podolica denilen son derece nadir olan inek cinsinin sütünden yapılır. Yaz aylarında inek sürüleri; çilek, yaban mersini ve kiraz olan dağlara gider. Böylece bu besinler peynire; zarif, meyvemsi lezzet verir.


Pule Peyniri 1.000 Dolar

Pule Peyniri 1.000 Dolar

Bir şey nadirse ve ona çok talep varsa, o kesinlikle çok pahalı olacaktır. Bu durum tam da Pule peynirinin karşılığıdır. Balkan eşek sütünden yapılmış, Sırp peyniri kilo başına 1.000 dolar gibi yüksek bir fiyatla satılabilir. Peynir için gerekli sütü üretebilen eşeklerin çok az olması ve sütün sağılmasındaki zorluktan dolayı yüksek fiyattan satılıyor.
Eşekler, Zasavica eşeklerinden gelir ve sağılan sadece 100 tane dişi Balkan eşeği vardır. 25 litre süt, sadece 1 kg peynir yapıyor. Aslında, bütün bu özellikler bu peyniri eşsiz yapmaya yetiyor.


Frome Peynir Tabağı 3.300 Dolar

Frome Peynir Tabağı 3.300 Dolar

Tepsiler ile sunulan bu lüks peynir, 3300 dolar değerinde. Peynir tabağı; Somerset, İngiltere Frome Peynir ve Tarım Fuarı’nda sergilendi. Dünyanın en pahalı ve nadir peynirinin içine, altın parçaları ve Fransız mantarı ekleniyor. Wyke Çiftlikleri’nde üretilmektedir. Gümüş ve fantezi ahşap peynir tepsilerinin toplam değeri 1.200 dolardır.